Od kilku lat nasz kraj opanowała moda na „olejowanie”. Coraz więcej Polek w swoim domowym zaciszu olejuje włosy i ciało łącznie z twarzą. Trend ten przywędrował do nas z krajów arabskich, gdzie kobiety słyną z używania olejów do pielęgnacji skóry, cery i włosów. Przykładowo: w Maroko wielką popularnością cieszy się olejek arganowy. W naszym kraju jest on również bardzo często używanym olejem, niemniej jednak w Polsce ma on większą niż w Maroku konkurencję. Na półkach polskich drogerii znaleźć można całą gamę kosmetycznych olejków: kokosowy, jojoba, z czarnuszki, z opuncji, migdałowy, lawendowy, a nawet olej z pestek malin! Wymienione właśnie oleje to tylko jedne z tych nielicznych używanych chętnie przez Polki. Każdy z nich posiada własne właściwości i zbawienny wpływ na nasze włosy i skórę. Tymczasem ostatnio coraz więcej zwolenniczek w naszym kraju zdobywa olej konopny…
Olej konopny – skąd pochodzi?
Prawdopodobnie każdy, kto po raz pierwszy słyszy nazwę: „olej konopny” uważa, że pozyskuje się go z tych samych konopi, które później stają się marihuaną. Nic bardziej mylnego! Oleju konopnego nie pozyskuje się z konopi indyjskich, lecz z konopi siewnych. Uprawy tych roślin są ściśle kontrolowane, a pozyskiwane z tych upraw konopie przechodzą wiele testów sprawdzających ich skład i ewentualne „niepożądane” właściwości. Zatem, jeśli zastanawiacie się nad kupnem olejku konopnego, a przed zakupem powstrzymują Was obawy dotyczące jego „narkotycznych” właściwości, możecie w tym momencie porzucić wszelkie wątpliwości. Olej konopny nie jest absolutnie produktem halucynogennym ani uzależniającym.
Z czego słynie olejek konopny?
Ten rodzaj olejku jest bardzo uniwersalny, ponieważ nadaje się zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Można go stosować do celów kosmetycznych, jak i włączyć do diety, za co z całą pewnością podziękuje nam nasz własny organizm. Poniżej dzielimy się z Wami właściwościami oleju konopnego stosowanego na skórę i włosy, jak i doustnie:
Olej konopny – stosowanie zewnętrzne
Pierwszą wielką zaletą olejku konopnego są jego antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości. Dzięki nim olejek konopny nadaje się idealnie do pielęgnacji cery problematycznej: tłustej, mieszanej, trądzikowej. Szybko się wchłania, a na dodatek ma właściwości silnie nawilżające. Olejek konopny rozjaśnia naszą skórę i walczy z przebarwieniami. Skóra regularnie olejowana tym olejkiem robi się miękka, nawilżona i gładka. Co więcej, olejek konopny nadaje się idealnie do pielęgnacji skóry wrażliwej i alergicznej. To fantastyczne remedium na atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, egzemy. Jeśli natomiast uczula Cię wiele drogeryjnych kremów, a szukasz bezpiecznej i hipoalergicznej metody nawilżenia, pomyśl o zastosowaniu olejku konopnego. Na pewno Cię on nie rozczaruje!
Olej konopny – zastosowanie wewnętrzne
Olej konopny to prawdziwa bomba witaminowa. Zawiera duże ilości witamin A,E,B czy C, jak i witaminy K, która odpowiada za krzepliwość krwi. Olejek konopny to również cała masa antyoksydantów, które walczą z wolnymi rodnikami. Olej konopny to idealna mieszanka nienasyconych kwasów tłuszczowych, których tak bardzo potrzebuje nasz organizm dla prawidłowego funkcjonowania. Olejek ten dba o nasze serce i jego prawidłową pracę, obniża ciśnienie i poziom cholesterolu. Wspomaga naszą odporność, działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Co więcej, dba o nasze stawy. Dla kobiet cenną informacją okaże się zapewne, że olejek konopny łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy.
Regularne stosowanie olejku konopnego to klucz do dobrego samopoczucia i promiennego wyglądu!
Jeśli stosujesz olejek konopny do celów kosmetycznych, wystarczy używać go naprzemiennie z kremem nawilżającym, jak i olejować nim włosy co dwa tygodnie. Wtedy powinniśmy szybko zauważyć jego zbawienne działanie na nasz wygląd. W przypadku włączenia olejku konopnego do diety, zadanie również nie jest przesadnie trudne. Olej konopny warto dodawać do makaronów czy różnego rodzaju sałatek w formie „sosu”. Na pewno nie pożałujemy tej decyzji!