Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wyglądałby świat bez Internetu? Wiele codziennych czynności, takich jak praca, zakupy czy komunikacja z bliskimi, byłoby znacznie utrudnionych. Dlatego warto zastanowić się, czy Internet może też pomóc nam w innych aspektach życia, takich jak zdrowie psychiczne. Czy psychoterapeuta online to skuteczne rozwiązanie w dzisiejszych czasach? Na te pytania odpowiedzi poszukamy w niniejszym artykule.
Dla kogo psychoterapeuta?
Zmieniające się tempo życia, zwiększone wymagania w pracy czy coraz liczniejsze problemy osobiste – to tylko niektóre z czynników, które mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych. Na szczęście, coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę z konieczności zajęcia się zdrowiem psychicznym oraz poszukuje profesjonalnego wsparcia. Jednym ze sposobów, który ułatwia zdobycie takiej pomocy, jest psychoterapia przez Internet, zwana również e-terapią lub psychoterapią online.
Psychoterapeuta online to osoba, która prowadzi terapię za pomocą różnych środków komunikacji elektronicznej, takich jak konsultacje telefoniczne, wideokonferencje czy e-maile. To narzędzie daje możliwość przeprowadzenia profesjonalnej terapii bez konieczności osobistego spotkania z terapeutą. Istnieje wiele zalet takiego podejścia, a wpis ten omówi niektóre z nich.
Dostępność – bez względu na to, gdzie się znajdujesz
Psychoterapeuta online daje możliwość konsultacji niezależnie od tego, gdzie obecnie mieszkasz, pracujesz czy podróżujesz. Dzięki temu, osoby mieszkające daleko od miasta, pracujące w nietypowych godzinach czy przebywające za granicą mogą niemal natychmiast uzyskać dostęp do terapii. To szczególnie ważne dla osób, które mają trudności z przemieszczaniem się (np. osoby z niepełnosprawnością) bądź dla osób, które są w podróży służbowej lub na wyjeździe. Dzięki e-terapii nie muszą rezygnować z kontynuacji terapii.
Psychoterapeuta online może prowadzić terapie przez wideokonferencję, co jest wygodne dla osób, które mają opory przed osobistym uczestnictwem w rozmowie z terapeutą. Fakt, że terapia odbywa się w zaciszu własnego domu, może pomóc osobom nieśmiałym czy przestraszonym w otwarciu się oraz może ułatwić wyrażenie swoich emocji. Dodatkowo, eliminuje się również stres związany z wyznaczaniem czasu na dojazd do gabinetu czy oczekiwaniem na wizytę.
Anonimowość
Psychoterapeuta online umożliwia klientowi zachowanie anonimowości. Dla wielu osób, zwłaszcza tych, które obawiają się stygmatyzacji związanej ze zdrowiem psychicznym, to ogromna zaleta. Nie muszą się martwić, że zostaną rozpoznane przez innych pacjentów czy psychoterapeutę.
Terapia online daje masę możliwości dostosowania formy i czasu terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Możesz wybrać, czy chcesz rozmawiać na żywo (wideo, chat, telefon), czy wolisz bardziej przemyślaną formę terapii, jak wymiana wiadomości e-mail z psychoterapeutą.
E-terapia to także łatwość zapisywania się na wizytę i organizacji własnego harmonogramu. Wiele platform oferuje automatyczne przypomnienia o sesjach oraz możliwość przełożenia wizyty w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.
Materiał zewnętrzny