Odpowiednie procedury higieniczne mają znaczący wpływ na organizację i funkcjonowanie gabinetów stomatologicznych. W czasie wykonywania zabiegów diagnostycznych i leczniczych występuje ryzyko pojawienia się niepożądanych lub niebezpiecznych dla zdrowia zdarzeń. Jak zmniejszyć ryzyko to ryzyko za pomocą dezynfekcji?
Dezynfekcja w procesie dekontaminacji
Proces dekontaminacji obejmuje trzy etapy: dezynfekcję, mycie i sterylizację.
Dezynfekcja narzędzi stomatologicznych ma na celu zniszczenie znajdujących się na nich wegetatywnych form drobnoustrojów.
Dezynfekcja jest etapem, po którym następuje mycie, czyli usuwanie widocznych składników organicznych i nieorganicznych z narzędzi. A następnie sterylizacja, czyli zniszczenie i eliminacja rozmnażających się form drobnoustrojów.
Rodzaje dezynfekcji
Dezynfekcję możemy podzielić:
- termiczną — wykorzystujemy do niej wodę o temperaturze 93°C lub parę wodną o temperaturze 105-110°C przy ciśnieniu 0,5 atmosfery.
- chemiczną — wykorzystujemy różne roztwory preparatów chemicznych jak: alkohole, aldehydy, fenole i substancje utleniające.
- chemiczno-termiczną — wykorzystujemy środki chemiczne o niższych stężeniach i równocześnie temperaturę ok. 60°C. Ma zastosowanie przy dezynfekcji narzędzi, które są wrażliwe na wyższą temperaturę.
Dezynfekcja powierzchni
Cały obszar stanowiska dezynfekuje się przed rozpoczęciem pracy z pacjentami i po każdym zabiegu. Obejmuje to także blaty robocze, metalowe elementy urządzeń oraz lampy. Jednocześnie wymienia się sprzęt jednorazowy oraz końcówki do ssaka ślinociągu. Środki do dezynfekcji powinny być łatwo dostępne i znajdować się blisko stanowiska roboczego.
Fotel stomatologiczny jako powierzchnia kontaktu z pacjentem powinien być zdezynfekowany środkiem do szybkiej dezynfekcji powierzchni.
Dezynfekcja wierteł
Prawidłowa sterylizacja wierteł stomatologicznych to rutynowa czynność po każdym zabiegu. Wiertła są używane wiele razy w ciągu dnia, prawie przy każdym zabieg. Wiertło musi być idealnie wysterylizowane. Płyn używany do sterylizacji nie może naruszać struktury narzędzi, a zarazem powinien odpowiednio je zabezpieczać przed korozją.
Po zakończonym zabiegu wszystkie narzędzia stomatologiczne wkładamy do wanienki i całkowicie zanurzamy w roztworze. Szczelnie ją zamykamy i odliczamy wymagany czas dezynfekcji.
Skuteczna dezynfekcja w gabinecie stomatologicznym przekłada się na bezpieczeństwo wszystkich znajdujących się w pomieszczeniu i komfort pracy lekarza.