Dzisiejsza kultura biznesowa, w której praca jest obecna 24 godziny na dobę przez cztery dni w tygodniu, jest nie tylko bardzo przygnębiająca, ale też mniej efektywna. Spotykamy się z tym nie tylko w pracy w dużych korporacjach, ale także w innych miejscach pracy.
Sposoby na obniżenie stresu
Czasem przełożony nie może zrozumieć złożoności pewnych procesów, klient rozumie jeszcze mniej, oboje oczekują niesamowitych efektów i to najlepiej od razu.
Badania pokazują, że liczba chorób związanych ze stresem w ostatnich latach wzrosła o 35%.
Jeśli czujemy, że w trakcie pracy chcielibyśmy oderwać się od biurka, wyjść i nigdy już nie wracać, najprawdopodobniej oznacza to, że nasze mózgowe centrum dowodzenia reakcjami zwane wzgórzem, przełączyło się na schemat “walcz albo uciekaj”.
Stres w pracy zwykle jest spowodowany natłokiem obowiązków, których nakładamy sobie na głowę zbyt dużo.
Brakuje czasu w którym możemy je wykonać, przez co denerwujemy się i stresujemy.
Im mniej mamy czasu, a zadań więcej, zwiększamy tym ryzyko popełnienia błędu, w skutek czego denerwujemy się wykonując każde z nich.
Plan dnia pracy
Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie całego dnia w pracy. Przemyślmy ile czasu będziemy potrzebować na daną czynność uwzględniając także możliwość wystąpienia awarii lub pomyłki. Dzięki temu będziemy mogli skupić się lepiej na wykonywanej czynności i nie stresować faktem, iż możemy nie zdążyć, albo że na pewno się pomyliliśmy.
Pamiętajmy także o tym aby nie brać wszystkich obowiązków na siebie. Są też inni pracownicy, którym można przydzielić określoną ilość zadań, tyczy się to głównie managerów i osób na kierowniczych stanowiskach, którzy odpowiadają za większość rzeczy w pracy, i to na nich spoczywa odpowiedzialność.
Aby uniknąć więc zbędnego stresu w pracy, warto zaplanować dzień co do ostatniej przepracowanej godziny. Dzięki takiemu schematowi będziemy mniej spięci i bardziej spokojni, co przełoży się na produktywność i efektywność w pracy.