Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak zatrzymać starczowzroczność?

19 sierpnia 2022 starczowzroczność


Zauważyłeś, że patrzenie na przedmioty znajdujące się blisko twarzy sprawia ci trudność? To problem wielu osób, pogłębiający się z wiekiem. Nosi nazwę prezbiopii i niestety jest nieodwracalny. Na szczęście, jeśli szybko zareagujemy na pierwsze dolegliwości, możliwe będzie przywrócenie ostrości widzenia tak zwanej bliżej oraz zahamowanie rozwoju schorzenia.

Dlaczego po 40-stce widzimy gorzej z bliska?

Prezbiopia inaczej zwana jest starczowzrocznością. Jej pojawienie się przypada najczęściej na czwartą dekadę życia i nikogo w zasadzie nie omija. Różnimy się jedynie stopniem nasilenia objawów. Najbardziej dotkliwe są one u osób, które jednocześnie cierpią na wady wzroku, takie jak np. astygmatyzm.

Na czym polega starczowzroczność? 

Jak dochodzi do prezbiopii? Wszystko przez stopniową utratę naturalnej sprężystości soczewki wewnątrzgałkowej. Gdy narząd ten sztywnieje na stałe i nie jest w stanie adekwatnie do potrzeb zmienić swojego kształtu, tracimy zdolność do sprawnej akomodacji. Przenosząc wzrok na przedmioty zlokalizowane w różnym stopniu oddalenia od naszych oczu, nie możemy uzyskać zadowalającej ostrości obrazu. Zdecydowanie też obniża się jakość widzenia bliży. Starczowzroczność najczęściej można rozpoznać po tym, że czytając książkę, oddalamy ją odruchowo od siebie, a siedząc przy komputerze, oddalamy się niekiedy z całym krzesłem do tyłu aby widzieć tak jak dawniej. Wymaga to wzmożonego wysiłku i skupienia, a skutki nie zawsze są zadowalające. Funkcjonowanie z prezbiopią jest frustrujace, wpływa na jakość życia, a nieleczone może doprowadzić do wielu wtórnych problemów zdrowotnych, takich jak rozwijająca się wada postawy, czy przewlekłe bóle głowy. 

Co zrobić, aby zatrzymać prezbiopię? 

Prezbiopię można skutecznie zahamować nosząc specjalne okulary lub soczewki multifokalne. Na początku drogi ku wyleczeniu problemu należy udać się do specjalisty (okulisty lub optometrysty). Tam zostanie przeprowadzone badanie wzroku, a na podstawie wyników lekarz zaleci nam najlepszą dla nas metodę korekcji wzroku. Na początku, gdy problem jest niewielki, wystarczą progresywne okulary do czytania. Jeśli jednak trafiamy już z nasilonymi objawami, konieczne będzie zaordynowanie mocniejszych środków. Są to już soczewki multifokalne, noszone na stałe lub zdejmowane na noc. Tego rodzaju szkła kontaktowe mają rozchodzące się pierścieniowo sfery o różnych mocach. Taka budowa soczewki pozwala użytkownikowi na płynne śledzenie wzorkiem obiektów zlokalizowanych w różnych odległościach. Więcej o tym, jak zbudowane są soczewki multifokalne i jaka jest mechanika ich działania, przeczytamy na stronie https://www.acuvue.pl.

Dobieramy soczewki odpowiednie do hamowania prezbiopii

Soczewki multifokalne, aby prawidłowo działały, muszą być dobrane adekwatnie do potrzeb użytkownika. Poszczególne modele różnią się między sobą mocą, średnicą, krzywiznami. Mają różną addycję, czyli tak zwaną dodatkową moc do widzenia z bliska. Może być ona niska, wysoka lub średnia. Wyraża się ją w dioptriach i musi zostać dokładnie określona zanim zakupimy soczewki. 

Soczewki multifokalne nie są dostępne w „wersji dwutygodniowej”. Producenci oferują szkła kontaktowe na prezbiopię jednodniowe oraz miesięczne. Zwykle zbudowane są z hydrożelu lub z hydrożelu wzmocnionego silikonem. 

naturalmedica

Redaktorzy NaturalMedica to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, którzy z zaangażowaniem tworzą treści poświęcone wszelkiej tematyce związanej ze zdrowiem. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych, merytorycznych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaką rolę pełni stomatolog w obecnych czasach
Jak radzić sobie z zaburzeniami erekcji
Skaner wewnątrzustny

Jesteś zainteresowany reklamą?