Spożywanie soków pomaga w zaspokajaniu zapotrzebowania organizmu na niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy i minerały. Przy ich wyborze, warto jednak stawiać na produkty pochodzące z pewnego źródła o wiadomym składzie. Pośród wielu różnych soków dostępnych obecnie na rynku, polecamy zwrócić uwagę na sok z brzozy. Choć nieco mniej popularny od innych, może być źródłem wielu cennych składników. Dlatego jego obecność w diecie jest trudna do przecenienia.
Sok z brzozy stosowany był przez człowieka od bardzo dawna. Ze względu na jego wartościowy skład nazywany jest nawet eliksirem życia. Jego zaletą jest to, że może pomóc w zapobieganiu wielu chorobom, a także w ich zwalczaniu.
Jak pozyskuje się sok z brzozy?
Brzoza jest pięknym drzewem o charakterystycznym białym pniu oraz zielonych liściach. Najwięcej soku zawiera się w jej pniu. Należy go zbierać wczesną wiosną od momentu pojawienia się na drzewie pierwszych pączków do czasu, kiedy rozwiną się liście. Taki sok może stanowić doskonałe uzupełnienia codziennej diety i świetnie wpływa na zdrowie. Ze względu na swój wartościowy skład jest produktem, który ma nam dużo do zaoferowania.
Co znajduje się w soku z brzozy?
Bogactwo wielu cennych składników to ogromny atut soku brzozowego. Wyróżnia go między innymi obecność niezwykle ważnych dla zachowania zdrowia naturalnych przeciwutleniaczy. Występują w nim również minerały takie jak żelazo, miedź, wapń, fosfor, magnez oraz potas, a także aminokwasy oraz garbiki. Ponadto znajdziemy w składzie witaminy z grupy B, witaminę C, a także wiele innych cennych związków. Niektóre produkty zawierające sok z brzozy mogą być dodatkowo wzbogacane innymi składnikami, na przykład sokiem z granatu. Dzięki temu zawierają one nie tylko więcej wartościowych związków, ale cechują się też bardziej wyrazistym kolorem oraz orzeźwiającym, owocowym smakiem.
Na co stosować sok brzozowy?
Spożywanie soku brzozowego może pomóc w zwalczaniu niektórych chorób oraz dolegliwości. Warto spożywać go między innymi jako środek wzmacniający odporność. Wspomagająco może być stosowany do walki z infekcjami wirusowymi, a także w celu ich zapobiegania zwłaszcza w okresie wczesnowiosennym oraz jesienią. Sok z brzozy z powodzeniem może być stosowany przez dzieci, a także przez osoby starsze. Wspomagająco może być również spożywany w celu leczenia chorób nerek, wrzodów żołądka, rwy kulszowej i w zapobieganiu anemii. Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a także wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego.