Błonnik odgrywa bardzo ważną rolę w naszej diecie, a jego niedobory mogą mieć negatywny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. Co warto wiedzieć na temat tej substancji?
Dlaczego zdrowa dieta nie może się bez niego obejść?
Błonnik, czyli grupa związków chemicznych, których źródłem są pokarmy pochodzenia roślinnego, teoretycznie nie ma żadnej wartości odżywczej. Obecność tej substancji w zdrowej diecie jest jednak niezbędna, gdyż ma ona wyjątkowo silny wpływ na prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Dzięki temu można przyspieszyć proces trawienia i na bieżąco oczyszczać jelita z niebezpiecznych substancji. Błonnik chroni też przed zaparciami, dzięki czemu znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się takich problemów, jak żylaki czy nowotwory jelita grubego. Błonnik świetnie sprawdza się w diecie oczyszczającej organizm ze szkodliwych toksyn, może też wielu osobom ułatwić odchudzanie. Jak to możliwe? To proste – błonnik, pęczniejąc w żołądku, zapewnia nam na dłużej poczucie sytości, chroniąc nas tym samym przed tak częstym i uciążliwym problemem, jakim jest podjadanie. Błonnik odgrywa też bardzo ważną rolę w profilaktyce podwyższonego poziomu „złego” cholesterolu, który jest przyczyną wielu poważnych problemów ze zdrowiem.
A jakie produkty będą dla nas dobrym źródłem błonnika?
Wiadomo, że ta substancja pojawia się przede wszystkim w warzywach oraz owocach. Dobrymi źródłami błonnika są banany i jabłka, gruszki oraz brzoskwinie. Wśród warzyw za bardzo dobry źródła błonnika uchodzą brokuły oraz buraki. Karczochy, marchew, ziemniaki – oto kolejne składniki diety, dzięki którym nasz przewód pokarmowy otrzyma cenne wsparcie w postaci błonnika. Do diety warto też włączyć warzywa strączkowe oraz otręby owsiane. Dzięki takim dodatkom, nasz przewód pokarmowy będzie sprawniej funkcjonował, a my będziemy mogli się cieszyć lepszym samopoczuciem.