Choroby układu krążenia dotykają wielu Polaków i są najczęstszą przyczyną zgonów. Diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości tego układu zajmują się kardiolodzy. Kiedy należy udać się do lekarza tej specjalności?
Kiedy do kardiologa?
Kardiolog jako lekarz specjalizujący się w dolegliwościach układu krążenia pomaga swoim pacjentom w różnych dolegliwościach. Zajmuje się on ich diagnozowaniem profilaktyką, a także leczeniem z wykorzystaniem metod farmakologicznych i zabiegowych.
Wizyta u kardiologa będzie wskazana w sytuacji, gdy pojawiają się dolegliwości wskazujące na schorzenia układu krążeniowego. Niestety, wiele osób je bagatelizuje lub też wiąże je z innymi schorzeniami, więc rozpoczyna leczenie dość późno, gdy pojawią się już poważniejsze symptomy.
Warto jednocześnie wskazać, że schorzenia serca i układu krwionośnego dotykają obecnie nie tylko osoby starsze, ale także coraz młodsze. Związane jest to między innymi z niezdrowym stylem życia – nieodpowiednią dietą, brakiem ruchu, stosowaniem używek.
Jakimi chorobami układu krążenia zajmuje się kardiolog?
Kardiolog zajmuje się różnymi dolegliwościami, które dotykają układu krążenia. Wśród nich znajdują się między innymi:
- choroba niedokrwienna serca
- miażdżyca naczyń krwionośnych
- nadciśnienie tętnicze
- zaburzenia rytmu serca, arytmia
- zawały serca
- zapalenia mięśnia sercowego
- dusznica bolesna
- bradykardia
- tachykardia
- wady serca
Objawy schorzeń układu krążenia
Schorzenia układu krążeniowego mogą dawać zróżnicowane objawy. Wśród nich znajdują się także takie, które bywają łączone ze zmęczeniem, stresem, gorszą kondycją, dlatego pacjenci często nie wiedzą, że chorują.
Do głównych objawów wymagających konsultacji z kardiologiem zaliczane są:
- duszności
- szybkie męczenie się
- nierówny rytm serca
- kołatanie serca
- omdlenia
- bóle w klatce piersiowej
- zawroty głowy
- bóle głowy
Na dolegliwości wskazują również badania krwi, między innymi podwyższony poziom lipidów – cholesterolu i trójglicerydów, które powodują pojawienie się problemów z naczyniami krwionośnymi.
Gdy pojawiają się takie dolegliwości, potrzebny jest dobry kardiolog w Oświęcimiu lub w innym mieście, który będzie mógł zalecić właściwe leczenie.
Czy do kardiologa trzeba mieć skierowanie?
Tak, jeżeli chce się skorzystać z konsultacji medycznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, konieczne jest uzyskanie wcześniejszego skierowania, na przykład od lekarza rodzinnego, internisty lub lekarza innej specjalności.
Jeżeli pacjent chce zapisać się na wizytę prywatnie, na przykład w placówce jak instytutboczarska.pl, nie musi on mieć skierowania od innego lekarza. To znacznie ułatwia dostęp do specjslisty wtedy, gdy ważny jest czas.
NFZ czy prywatnie – gdzie do kardiologa?
Aby udać się do lekarza kardiologa, należy wybrać odpowiednią placówkę. Czy w takiej sytuacji warto wybrać lekarza na NFZ, a może prywatnie?
Wielu pacjentów decyduje się dzisiaj na prywatne leczenie, o czym decyduje przede wszystkim krótki czas dostania się do specjalisty. Oczekiwanie na wizytę na NFZ może niekiedy trwać miesiącami, co w przypadku odczuwanych objawów może być niekorzystne.