Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Pękające kąciki ust – jak leczyć?

2 września 2018 Pękające kąciki ust - szminka


Zajady, czyli pękające kąciki ust, to nieprzyjemna dolegliwość w postaci stanu zapalnego, który nie tylko wywołuje ból, ale również wpływa na estetykę twarzy. Główną tego przyczyną są w większości przypadków infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, ale również przebywanie na mrozie, braki rozmaitych elementów i witamin w organizmie, urazy wywołane m.in. aparatami ortodontycznymi, niewłaściwa higiena czy występowanie alergii. Co robić, by pozbyć się tego problemu? Jak leczyć pękające kąciki ust?

Pękające kąciki ust – u kogo?

Do pękania w kącikach ust może dochodzić u osób w każdym wieku. Poza bólem, dolegliwości tej towarzyszy także pieczenie, mrowienie i swędzenie naskórka, którego ubytek wywołuje krwawienia, a w cięższych formach również owrzodzenie. Zajady są bez wątpienia schorzeniem uciążliwym i trudnym do pozbycia się. Wiele zależy tu od ustalenia źródła pojawiania się tego problemu. Leczenie dolegliwości obejmuje również przyczyny powstawania pęknięć. Choć zajady często znikają samoistnie, to jednak warto zastosować kilka metod, które mogą wpłynąć na przyspieszenie gojenia ran.

Pękające kąciki ust

Co zatem robić, gdy dopadną nas zajady?

Przede wszystkim warto wykorzystać środki apteczne do stosowania miejscowego – najczęściej są to po prostu maści i kremy, zawierające witaminy (zwłaszcza A, B2, E), tlenek cynku, a także wyciągi z rożnego typu roślin. Dobrze sprawdzić się może maść tranowa, która nie tylko doskonale nawilża, a przede wszystkim wspiera gojenie ran. Na pewno pomóc mogą także naturalne środki domowego użytku, które wystarczy zastosować w formie okładów. Mamy tu na myśli składniki, takie jak m.in. miód, aloes, drożdże czy zielony ogórek. Nie zaszkodzą również na pewno dostępne w drogeriach i aptekach zwykłe pomadki wazelinowe, kremy o właściwościach odżywczych i nawilżających, jak również produkty i preparaty, zawierające w składzie kwas mlekowy, klotrimazol lub hydrokortyzon. Bardzo wiele osób poleca także smarowanie zmienionych miejsc zwykłą pastą do zębów lub rozpuszczoną w paru kroplach wody tabletką aspiryny bądź polopiryny. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać antybiotyk (również w postaci maści).

Zmiana stylu życia

Poza wymienionymi sposobami trzeba również wprowadzić zmiany odnośnie stylu życia. Pękające kąciki ust wymagają uzupełnienia wszelkich niedoborów, szczególnie witamin C i grupy B oraz żelaza. Poza dobrze skomponowaną dietą, bogatą zwłaszcza w owoce cytrusowe, jeżyny, jaja, mięso, przetwory mleczne, fasolę, sałatę, szpinak czy rozmaite kasze (głównie gryczaną), można w tym celu zażywać również suplementy. Warto natomiast minimalizować spożywanie cukru, ostrych produktów czy większych ilości kawy. Trzeba oczywiście wyeliminować również używki, a szczególnie alkohol. Należy także unikać kontaktu ust ze śliną, czyli nawyku częstego ich oblizywania, jak również zmniejszyć poziom stresu, dużo wypoczywać i dbać o zdrowy sen. Bez wątpienia bardzo ważną kwestią jest również prawidłowa higiena jamy ustnej. Brak stosowania odpowiednich zasad w tym zakresie sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów.

naturalmedica

Redaktorzy NaturalMedica to zespół pasjonatów zdrowego stylu życia, którzy z zaangażowaniem tworzą treści poświęcone wszelkiej tematyce związanej ze zdrowiem. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych, merytorycznych i inspirujących artykułów, które pomagają naszym czytelnikom dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nowoczesne usługi stomatologiczne
Pediatria
Najważniejsze fakty na temat inhibitorów

Jesteś zainteresowany reklamą?